Powrót z Kaszub, nie wyglądał początkowo na zbyt miły. Chmury tylko czasami i na krótko odsłaniały słońce, a znacznie częściej rosiły ziemię deszczem mniej lub bardziej rzęsistym. Postanowiliśmy jednak ulec sugestiom A. i A. i odbić odrobinę w bok od trasy, by obejrzeć Megality Kujawskie w okolicach Wietrzychowic. Wstępnie decydowaliśmy, że jak nam będzie dane, to i deszcz padać nie będzie, a jak „siły wyższe” nie zechcą nas tam widzieć, to nie będziemy się przy megalitach zatrzymywać. Aby nie było zbyt łatwo, W. gdzieś dziwnie skręcił, w efekcie czego pojechaliśmy zupełnie dziwnymi drogami… i dojechaliśmy w bezdeszczowym momencie. „Siły wyższe” były nam przychylne, no to wzięliśmy aparaty w ręce i poszliśmy w las – no dobrze, ścieżka była. Był też bliższy megalitom parking, ale stanęliśmy na tym dalszym i mieliśmy dodatkową przyjemność przejścia się po lesie i łęgach.
Megalitów w tym akurat miejscu jest pięć, ale to nie są jedyne megality tego rodzaje w Polsce, ponoć było ich kilkadziesiąt, ale część już zniknęła, a część jest dopiero odkrywana. Te, do których dotarliśmy, jednocześnie robią i nie robią wrażenia. Nie robią wrażenia, bo gdyby nie usunięte z ich okolic krzaki i drzewa, pewnie by się ich nie udało dostrzec – to je zapewne uratowało przed zniszczeniem. Wyczyszczone i odkrzewione robią jednak wrażenie swoją długością – wysokość nie jest raczej imponująca. Również ich wiek robi wrażenie – grobowce są ponoć starsze od Stonehenge. Każdy z grobowców jest dobrze opisany na tablicach informacyjnych, jest na nich również opisana historia odkryć i eksploracji. Prekursorką badań w tamtych okolicach była Natalia Kicka – polska arystokratka, patriotka, pamiętnikarka i artystka. W latach 70′ XIX wieku prowadziła (zapewne cudzymi rękoma) prace archeologiczne badając tak zwane wówczas kopce kujawskie. Przyznać należy, że praca przyniosła owoce: w 1873 Kicka odkryła jeden z grobowców, przebywając z wizytą w Osieczu, po tym jak dowiedziała się, że w okolicy wsi Żurawice znajdują się obiekty zwane przez miejscową ludność żalami. Nazwa ta skojarzyła się jej z pogańskimi grobowcami, dlatego rozpoczęła tam wykopaliska. Wyniki tychże opublikowała w 1876 r. w Wiadomościach Archeologicznych w artykule Żale Żurawickie. Ciut bardziej profesjonalne badania archeologiczne prowadzone są w okolicy Wietrzychowic od lat trzydziestych dwudziestego wieku, a rozpoczął je profesor Konrad Jażdżewski. Obiektem zainteresowania archeologów są nie tylko ci, których zakopano, ale również budowniczowie grobowców kujawskich, należący do kultury pucharów lejkowatych. Ostatnio odkryto nawet ich osady.
W pobliżu grobowców znajduje się strumień i zbiornik retencyjny, wyglądający jak zarośnięte jeziorko. Może i zbiornika nie było te parę tysięcy lat temu, ale w końcu ci co przenosili kamienie i sypali ziemię na ciało zmarłego musieli coś pić przy pracy i na stypie. Strumień może i mały, ale wygląda na to, że stary…
Po spacerze wśród grobowców i po ekologicznej ścieżce edukacyjnej mogliśmy się przejść wzdłuż strumyczka i spokojnie już wrócić do domu.
Kujawskie megality
Szukaj
Kategorie
Lata
…komentarze.
Galeria albumów
ogólne…
RODO
Przydasie
-
Nasze miejsca:
- Tokaj & Co
- Piwnica u Begalów
- Najniżej i wyżej
- Malá Tŕňa
- Do słowackiego Tokaju
- Lanckorona po latach
- Pałacyki „a bo to moje”
- Winnica Celtica
- Włodarz i Riese-Mölke
- Sobótka i Ślęża
- Karkówka w Darłowie
- Kraina w Kratę
- Megality nad Łupawą
- Lanzarote praktycznie
- Lanzarote – koniec
- Wulkan, „Płodność”, wyrobisko i plaża
- Dwie rezydencje i widoki
- Wulkan, wąwozy i wino
- César Manrique
- Sól, oliwiny i wino
- Lanzarote – początek
- Grzyby, Chata, kręgi i zamek
- Ptuj – zamek
- Ptuj – miasto
- Grad Vurberk
- Region Jeruzalem
- Maribor
- Celje i Kaloh
- Lublana
- Trzy zamki i jezioro
- Tržič
- Postojna i do Lublany
- Nad Soczą
- Castello di Duino i Monte San Michele
- Izola i Piran
- Miramare
- Grotta Gigante
- Koper i Socerb
- Muggia
- Triest – San Giusto
- Triest – port
- Palmanova
- Turbo „start”
- Skansen Pribylina
- Skansen i jaskinia
- Huta, kościół i skansen z „vlakom”
- Kapliczki, Baza i Pies
- Beskid w drewnie
- Niesmak i Dziura
- Frýdlant – pałac, zamek i browar
- Domy Przysłupowe
- Kot w skansenie i inne
- Kościół, wieża i obiad
- Pałac Książęcy w Żaganiu
- Winnica Saganum
- Żagań – miasto
- Śmietnik w Ośle
- Opactwo Lubiąż
- Zamki i kamienie
- Korfu praktycznie
starsze w archiwum