Jak już pisaliśmy, przemiły Pan z Ambasady Albanii poinformował nas, że:
„Od 2006 roku Albania jest krajem europejskim”.
Nie jest to do końca prawda. Zupełnie nieeuropejska jest gościnność, uprzejmość i uczynność Albańczyków. A spotkać ją można na każdym kroku. Bezpieczeństwo, tolerancja religijna i znajomość języków obcych świadczy jak najlepiej o europejskości kraju. Niestety jest i wielka kotwica trzymająca Albanię w trzecim świecie – i to nie jest kwestia biedy. Wszędzie poza domami i zagrodami zobaczyć można plastikowy chlew. W polskich lasach bywa brudno, w Grecji bywa naświnione przy drogach, ale nigdzie nie ma takiego podejścia do śmieci jak w miejscach gdzie żyją Albańczycy. Nawet w macedońskim Tetowie w dzielnicach gdzie jest większość albańska, śmietnik rozciąga się aż do rzeki. W paru miejscach Albanii widzieliśmy sterty śmieci wywożone prosto do rzeki lub spychane spychaczem z drogi (głównej) prosto w widokowo atrakcyjne wąwozy. Śmieci są nawet w miejscach, w których szczególnie ważna jest czysta woda — w strumieniu zasilającym hodowlę pstrągów. W Gjirokastrze pod twierdzą i z jednej, i z drugiej strony śmietnik. W centrum starego miasta gdy zajrzy się w boczne uliczki widać, że mieszkający tam ludzie wyrzucają śmieci za płot, do rowu. I to mimo istniejących i opróżnianych(!) koszy i kontenerów. Zaśmiecone są również brzegi jeziora Ochrydzkiego i morza, również pod wodą. Pływając wzdłuż brzegu widzi się pod wodą puszki, opony i plastiki. W macedońskiej telewizji są już reklamy uczące ludzi jak postępować ze śmieciami, jak nie gnoić przyrody – Albania chyba też ma państwową telewizję. Drogi można wyasfaltować, hotele wybudować, ale jeżeli nie wpoi się Albańczykom od najmłodszych lat potrzeby dbania o własne otoczenie to Albania stanie się jednym, wielkim śmietnikiem.
kilka refleksji z Albanii
Szukaj
Kategorie
Lata
…komentarze.
- W. - Alpakarium
- Pudelek - Alpakarium
- w. - Skit w Odrynkach
- W. - Szydłowiec rano
- Erynia - Na wieś
- Pudelek - Skit w Odrynkach
- krystyna - Na wieś
- krystyna - Szydłowiec rano
- Erynia - Concarneau
- Le5zek - Concarneau
- W. - Muzeum Ziemi Cieszyńkiej i dwa cmentarze
- Pudelek - Muzeum Ziemi Cieszyńkiej i dwa cmentarze
Galeria albumów
ogólne…
RODO
Przydasie
-
Nasze miejsca:
- Uroczysko Zaborek
- Stadnina Koni Janów Podlaski
- Pałac i nalewki
- Alpakarium
- Dwory i alpaki
- SPA i Grabarka
- Kościoły i pałace
- W hrabiowskim Dworku
- Skit w Odrynkach
- Most i okiennice
- Spacer, ziółka i SPA
- Na wieś
- Szydłowiec rano
- Szydłowiec wieczorem
- Spacer po Czeskim Cieszynie
- Arcyksiążęcy Browar Zamkowy
- Muzeum Ziemi Cieszyńkiej i dwa cmentarze
- Cieszyn, trochę dłużej
- Kocobędz-Podobora
- Parę chwil w Cieszynie
- Świerklaniec
- Nakło Śląskie
- Obszar Lednicko-Valticki
- Ruinki Katzelsdorf i Muzeum
- Lednice i Salon Win
- Dzień św. Marcina
- Inne okolice Valtic
- Muzeum „opony” i Kolumnada
- Mikulov żydowski
- Mikulov
- Zamek Valtice
- Spacer z winami
- Na Morawy, do Valtic
- Bura (Bora) i powrót
- Stećci i jeziorka
- Wykopaliska i twierdze
- Split
- Brela
- Trogir
- Trasa do Breli
- Powrót ze Słowacji
- Bankomat i degustacja
- Malá Tŕňa i Veľká Tŕňa
- Forza d’Agro i powrót
- Sant’Alesio i Savoca
- Taormina i Castelmola
- Syrakuzy
- Wokoło Etny
- Wąwóz Alcantara
- Pępek, bikini i kwatera
- Caccamo
- Jaskinia i statek
- „P. Depresja”
- Monreale i Corleone
- Cefalù – historyczne
- Cefalù – hotel i spacer
- Droga na Sycylię
- Sery polskie i szwajcarskie
- Dworek i nostalgia
- Birsztany
starsze w archiwum

