browser icon
Używasz niezabezpieczonej wersji przeglądarki internetowej . Należy zaktualizować przeglądarkę!
Korzystanie z przestarzałej przeglądarki sprawia, że komputer nie jest zabezpieczony. Proszę zaktualizować przeglądarkę lub zainstaluj nowszą przeglądarkę.

Zamek Helfsztyn

do albumu zdjęć

Zamek Helfsztyn

Zamek Helfsztyn (Hrad Helfštýn) mieliśmy obejrzeć w drodze do Ołomuńca, ale trochę się nam wtedy dzień skrócił i W. postanowił przełożyć termin jego zwiedzania na drogę powrotną. Wieczorem dnia poprzedniego zaplanowaliśmy, do zwiedzenia, na poranek jeszcze parę miejsc w Ołomuńcu, ale przywitał nas on (i poranek, i Ołomuniec) mieszaniną wiatru i deszczu – nad Czechy dotarł orkan Grzegorz. Na szczęście w okolicach zamku znaleźliśmy się w „oku cyklonu” (chyba), bo nagle pogoda zrobiła się słoneczna i wiatr jakby zelżał, a zamek był interesujący. Jesienną porą dodatkowo nabrał wymiaru kolorowego – oczywiście oprócz innych wymiarów, które, według Czechów, sytuują go wśród największych średniowiecznych zamków Europy Środkowej (chyba lekko przesadzająuzupełnienie informacji patrz: komentarz W.). Niestety jest (jeszcze) restaurowany i potrwać to ma jeszcze około dwóch lat, przez co część wysokiego zamku jest niedostępna, ale za to po zamku są porozsiewane rzeźby, które powstają podczas Hefaistonionu – spotkania kowali artystycznych z całego świata.
Po zwiedzeniu zamku ruszyliśmy w dalszą drogę do domu. Prawie natychmiast opuściliśmy „oko cyklonu” i znowu zaczęło wiać i lać. Na osłodę, jadąc przez Kęty, wstąpiliśmy do naszego ulubionego Ice Spot – ostatnio poprawiła się szybkość obsługi, a wyroby, jak zwykle, były bardzo dobre.
 
poprzedni
następny

4 odpowiedzi na Zamek Helfsztyn

 1. a cappella

  W Nowym Roku 2018 życzę Wam wielu miłych wypadów, eskapad, podróży. Bliższych i dalszych, krótkich i takich, by na wszyyyystko czasu starczyło (pomarzyć zawsze można 😉 )…
  …i bezpiecznych.

  • W.

   Bardzo dziękujemy i mamy nadzieję, że nasze opisy wyjazdów sprawią czytającym (i oglądającym zdjęcia) jeszcze dużo przyjemności.
   A co do „bezpieczeństwa” to:
   – nie ma miejsc bezpiecznych (!)
   – bezpiecznie=nudno (!)
   – bezpieczne środowisko degeneruje (a nie chcemy się – zbyt szybko – zdegenerować 😉 )

   A na Nowy Rok życzymy Zdrowia, Szczęścia i wystarczająco dużo powodów do Uśmiechu by nigdy nie być smutnym.

 2. Pudelek

  Pytanie, co znaczy “największy zamek”? 😀 Na tej liście też się to trochę miesza… Na pewno jest to jeden z największych czeskich zamków i chyba największe mury miejskie w kraju.

  • W.

   Wygląda na nieścisłość przepływu informacji. Po ich weryfikacji z folderem opisującym zamek musimy poprawić wpis. Zamek jest jest rzeczywiście opisywany jako jeden z największych w Republice Czeskiej a jedynie „«Szeroki mur»… długości 94m i szerokości 9m… zalicza się do jednych z najpotężniejszych litych artyleryjskich wałów w Europie Środkowej” – teraz pozostaje jedynie określenie co to jest „lity wał artyleryjski”. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.