browser icon
Używasz niezabezpieczonej wersji przeglądarki internetowej . Należy zaktualizować przeglądarkę!
Korzystanie z przestarzałej przeglądarki sprawia, że komputer nie jest zabezpieczony. Proszę zaktualizować przeglądarkę lub zainstaluj nowszą przeglądarkę.

pół godziny w Bytomiu

O Bytomiu słychać od czasu do czasu w mediach głównie w kontekście walących się domów.
do albumu zdjęć

Bytom

Nie ma się co dziwić – szkody górnicze.
Do tej pory, miasto kojarzyło się nam głównie ze zrujnowanymi familokami w dzielnicy Karb i nawet nie szukaliśmy pretekstu by zatrzymać się w nim choć na chwilę.
Zaproszeni przez przyjaciół, postanowiliśmy pojechać wcześniej i… niestety pogoda rano wydała nam się niezbyt „fotograficzna” więc zrezygnowaliśmy z wcześniejszego wyjazdu i dłuższego zwiedzania miasta. Gdy już po południu przejeżdzaliśmy przez centrum Bytomia, słońce postanowiło wyjść zza chmur. „Daliśmy po hamulcach” i tak nolens volens Bytom nas upolował, i zaprosił na krótki spacer.
dwa numery, jedna ruina

dwa numery, jedna ruina


Jakie wrażenia?
Żal pięknych rozsypujących się kamienic, niekiedy dodatkowo „ozdabianych” reklamami. To miasto umiera i żadne, mocno spóźnione odszkodowania z kopalni tego nie zmienią, nawet dzieci zjeżdżające ze skarpy na plastikowych skrzydłach… okiennych. Należy sobie zadać pytanie: czy ta skórka jest warta wyprawki?
Można oburzać się na słowa brytyjskiego premiera Davida Lloyda George’a: „Oddać Polsce Górny Śląsk, to jak dać małpie zegarek”. Patrząc na walący się Bytom można się zastanawiać czy nie miał choć trochę racji.
do albumu zdjęć

Król Ozzy na tronie


 
 
 
 
Reszta wieczoru upłynęła przyjemnie,
zwłaszcza w towarzystwie króla Ozzy’ego.
(rzecz jasna, nie spędziliśmy całego wieczoru przy jego tronie) 😉
 
poprzedni
następny

3 odpowiedzi na pół godziny w Bytomiu

  1. W.

    Przemku,
    Dziękujemy za komentarz i zrozumienie dla naszego powierzchownego podejścia do Bytomia. Twój opis Bytomia w bardzo ładny sposób uzupełnia naszą wizję tego miasta i z przyjemnością odwiedzimy je raz jeszcze by przyjrzeć się odnowionej architekturze. Jak byś był tak miły i podał nam adresy (choćby ulice) warte odwiedzenia to chętnie z nich skorzystamy następnym razem.

  2. Przemek

    Coż ten reportaż tylko po raz kolejny powiela stereotypy o Bytomiu (chciaż wydaje sie ze tytuł raczej pozytywnie przedstawi to miasto).
    1. Otóż ilośc wyremontowanych kamienic idąca w dziesiątki wg moich szacunków tylko w ciągu ostatnich 2-3 lat ok70-80 świadczy o tym że to miasto żyje. Oczwiście ze na przjezdnych zwłaszcza z czarnym PR nie robi to wrazenia.
    2. Znacznie bardziej zdewastowane dzielnice mozna zobaczyć w Łodzi Radomiu, Szczecinie……
    3. Mit szkód górniczych podawane przykłady zawalajacych sie domów to najczęściej familoki nie remontowane od 1945 roku i tak przeznaczone do rozbiórki a kamienice w centrum Bytomia maja znacznie mniejsze szkody górnicze niż w niektórych miejscach Katowic czy Chorzowa.
    4. Ukad urbanistyczny z 7 placami/ rynkami połaczonymi ze sobą i całkiem dobrze utrzymanym parkiem w centrum z krytą pływalnia 20 ziemnymi kortami otwatymi basenami stawami, kilkoma boiskami
    rekreacyjnymi!!!!!
    5. Bytom sie wcale tak nie wyludnia jak pokazuja statystyki w mniejszym stopniu niz Katowice Chorzów czy Świętochłowice ponieważ zmieniono jego granice administracyjne ( ubył 25 tys. Radzionków) a tego “statystycy” nie biorą pod uwagę.
    6. I jeszcze na koniec sam pamiętam Kraków, tak Kraków z 1985 rok z kamienicami na ul. Floriańskiej wyremontowanymi od frontu natomiast od podwórek kompletnie zdewastowanymi. Oczywiscie Kraków to Kraków ze swoim ogromnym potencjałem ale i Bytom jakoś da sobie radę.

  3. krystyna

    Smutno mi się zrobiło po tym bytomskim reportażu. W Bytomiu bywałam od połowy lat 70 i wówczas miasto jeszcze tętniło życiem mimo wszechobecnego pyłu i szarości. Potem było coraz gorzej. Ostatni raz byłam tam chyba w 2000 roku. Może gdyby nie upadek przemysłu górniczego miasto zdołałoby się podnieść . Chyba nie ma już ratunku dla Bytomia… Na tych starych pocztówkach widać , jak bogate było to miasto. Szkoda…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.