browser icon
Używasz niezabezpieczonej wersji przeglądarki internetowej . Należy zaktualizować przeglądarkę!
Korzystanie z przestarzałej przeglądarki sprawia, że komputer nie jest zabezpieczony. Proszę zaktualizować przeglądarkę lub zainstaluj nowszą przeglądarkę.

Będomin, Muzeum Hymnu Narodowego

do albumu zdjęć

Muzeum Hymnu

Postanowiliśmy dokończyć trasę Mennonicko-podcieniową, ale tak „zupełnie przypadkiem” wypadło nam Muzeum Hymnu Narodowegodworku Wybickiego w Będominie. Co prawda wcześniej odwiedziliśmy już dworek rodziny Wybickich, ale to tutaj narodził się Józef, by kiedyś napisać piosenkę dla legionów, która stała się Hymnem Polski. Muzeum obejmuje swymi zbiorami nie tylko eksponaty związane z hymnem, ale i godłem, i flagą. Ciekawe że o ile hymn eksponowany był głównie wśród pamiątek w dworku to Godło i Flaga prezentowane były w zabudowaniach gospodarczych. Zresztą nie tylko sprawa losów oryginału Hymnu jest ciekawa (zniknął i nie ma!), ciekawa jest również sama historia życia samego Józefa Wybickiego, przyćmiona trochę sławą twórcy Hymnu.
Zwiedzając dwór mieliśmy wiele szczęścia bo były jedynie dwie czy trzy wycieczki dziecięce – pierwsze lata podstawówki – i udało się nam je omijać przy ekspozycjach. A ekspozycje były bogate i w zdjęcia z czasów napoleońskich i bardziej współczesne aż po Okrągły Stół (na zdjęciu rozpoznaliśmy parę osób, ale ani jednego „z tych dwóch” nie było – chyba będą za niedługo zmieniać zdjęcie) i lata 90′. W. zaciekawiła informacja o wpływie Mazurka Dąbrowskiego na hymny innych krajów:
Hej, Slované

Hej, Slované
hymn wielu narodów

  • Hymn serbo-łużyczan
  • Hymn Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii
  • Hymn Serbii i Czarnogóry (2003÷2006 r.)
  • Hymn Pierwszej Republiki Słowackiej
 
Sztandar Polskich Oddziałów Partyzanckich 1942

sztandar


Ciekawym było również hasło na sztandarze Polskich Oddziałów Partyzanckich 1942 „Honor i Ojczyzna”. Czyżby Bogiem postanowiono sztandar dobić później?, a może prawdziwą jest teza: „Bóg jest wszystkich, a Honor i Ojczyzna nasze!”
 
Wszystko było ładne i miłe za wyjątkiem wiekowej niewiasty sprzedającej bilety – nie zdołała się uśmiechnąć mimo usiłowań W., ale w końcu nie musiała.
poprzedni
następny

2 odpowiedzi na Będomin, Muzeum Hymnu Narodowego

  1. Pudelek

    Przeszkadzaliście kobiecie w pracy, więc nie dziwota, że się nie uśmiechała 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.