browser icon
Używasz niezabezpieczonej wersji przeglądarki internetowej . Należy zaktualizować przeglądarkę!
Korzystanie z przestarzałej przeglądarki sprawia, że komputer nie jest zabezpieczony. Proszę zaktualizować przeglądarkę lub zainstaluj nowszą przeglądarkę.

Most, jeziora i Bory

do albumu zdjęć

Chociński Młyn

Poprzedniego wieczoru wpadła nam w ręce mapka Kaszubskiej Marszuty w powiecie chojnickim, jedna z bogatej kolekcji map regionalnych Gospodarza. Rzuciliśmy okiem wyszukując miejsca, w których nas jeszcze nie widzieli i trasa zrobiła się sama. Zaczęliśmy od osady Chociński Młyn, gdzie młyna na Chocinie już dawno nie ma, ale na głównym skrzyżowaniu można podziwiać pięknie zachowaną kaszubską chatę oraz świeżo remontowany budynek nadleśnictwa w dawnym dworku. Obecnie budynek z przyległościami należny do parku (Bory Tucholskie), odbywają się tu zielone szkoły i ma tu być Centrum Edukacji Przyrodniczej Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. Z kolei mniej podziwiać można drewniany tartak z resztkami koła podsiębiernego i dawną przepustnicą. Początkowo były plany zrobienia w tartaku muzeum, ale „znalazł się” właściciel, który co prawda jeszcze nie wie czego chce, ale na pewno nie chce tam muzeum. W efekcie czego mamy obraz rozpadu, rozkładu i rozpaczy. Na koniec warto wspomnieć, że na Chocinie organizowane są spływy, polecane dla początkujących kajakarzy.
do albumu zdjęć

Małe Swornegacie


Zaraz za Chocińskim Młynem znajdują się Małe Swornegacie, leżące na styku jezior Karsińskiego i Charzykowskiego. W sezonie musi być tam turystów od zarąbania, tym bardziej, że całe miasteczko składa się z pensjonatów, pokoi do wynajęcia, knajp, restauracji i wypożyczalni sprzętu. Jedyną ciekawostką jest most zwodzony, którego konstrukcja (mechanizm otwierania) zainteresowała W. Most jest podnoszony przez cztery siłowniki pionowe działające na ramię przymocowane do konstrukcji mostu, a obrót odbywa się wokół osi przymocowanej do słupów stojących obok siłowników.
Całkiem zmyślna konstrukcja.
do albumu zdjęć

Park Narodowy Bory Tucholskie i Bartuś


Zaraz za miejscowością, na zakręcie drogi asfaltowej, zaczyna się pieszy niebieski szlak, prowadzący do „bramy nr 3” w Borach Tucholskich. W. oczywiście musiał sarkastycznie skomentować: „drzwi do lasu, na dodatek za otwarcie trzeba płacić” – fakt punkt drugi regulaminu (na tablicy przy bramie) mówi, że za przejście bramy trzeba zapłacić. Trochę to W. zawsze drażni bo jako płacący podatki obywatel państwa będącego zarządcą (właścicielem jest ponoć naród – czyli i po części on!) parków narodowych nie powinien drugi raz płacić na ich utrzymanie – płaci już za nie w ramach podatków! Rezerwat ścisły narzucał również konieczność trzymania się ścieżek. Zaryzykowaliśmy krótki spacer do mającego 600 lat dębu „Bartuś” – trochę go ostatnio nadgryzł czas urywając jedną z wielkich gałęzi. Sam szlak wśród drzew byłby taki sobie, gdyby na trasie nie uwodziły nas urokliwe podmokłe stawiki, bagienka czy jeziorka i rzeczki z mostkami.
poprzedni
następny

5 odpowiedzi na Most, jeziora i Bory

 1. Pudelek

  Wycwanili się z tymi opłatami. Nie dość, że trzeba im zabulić, to jeszcze należy szukać wyznaczonych punktów albo na rachunek??? Niezłe jaja.

  • Erynia

   Przy czym część z tych punktów jest zamknięta z powodu Covida…

   • Pudelek

    Jeśli chciałbym wejść to bym zapłacił, bo w końcu góry to góry, aczkolwiek zawsze staram się unikać tego gówna. Na pewno nie będę nikomu przelewał nic na konto – zresztą skąd mam wiedzieć wcześniej, że chcę wejść do PN, skoro wpadłem na to spontanicznie? A z telefonu nie przeleję bo nie mam smartfona.

    • Erynia

     W. jest zasadniczy. Momentami przesadnie. Ale fakt, w przypadku Połoniny zaważyły też inne względy.

  • w.

   W 2007r. zrezygnowaliśmy z wejścia na Połoninę Wetlińską bo na szlaku stały drzwi a obok kasa z biletami. Nie był to jednak jedyny powód rezygnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.