browser icon
Używasz niezabezpieczonej wersji przeglądarki internetowej . Należy zaktualizować przeglądarkę!
Korzystanie z przestarzałej przeglądarki sprawia, że komputer nie jest zabezpieczony. Proszę zaktualizować przeglądarkę lub zainstaluj nowszą przeglądarkę.

Szeged

do albumu zdjęć

Szeged


 
 
 
Jakiś czas temu postanowiliśmy (czytaj: Erynia zarządziła), że będziemy zatrzymywać się na chwilę w miejscach, które do tej pory omijaliśmy. W myśl tej zasady, kierując się na Bałkany zahaczyliśmy o Szeged (Segedyn). Miasto zdawało nam się interesujące zarówno kulinarnie jak i architektonicznie.
 
  • Kulinarnie, bo miasto to nazywane jest stolicą węgierskich: papryki i salami. (Stolica stolicą, ale nawet tutaj, ani na targu, ani nawet w muzeum papryki – nie wiedziano gdzie można by kupić sznury suszonych, różnych gatunków papryki. Dopiero wracając zoczyliśmy w jednym miejscu trochę suszących się papryk).
  • Architektonicznie, bo po powodzi z 1878 roku, która zniszczyła 95% budynków, Szeged został, dzięki międzynarodowej pomocy, na nowo zaprojektowany i odbudowany — głównie w stylu secesyjnym i klasycystycznym. Przyznać należy, że pomoc była skuteczna. Erynia, obejrzawszy zdjęcia sprzed powodzi, zaryzykowałaby nawet stwierdzenie, że miasto na tym skorzystało. Zachwyciła się secesyjnymi zdobieniami pałacu Reök i zakochała się w Nowej Synagodze.
Dla W. jest to „czyste” miasto. Nie żeby posprzątane (choć też), ale bardziej „czyste, jak klar na łodzi”.
Miasto było trudne do zaparkowania samochodem — praktycznie wyłącznie płatne parkingi — ale w zamian pełne było rowerów na ścieżkach(!) rowerowych.
 
 
poprzedni
następny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.