Kolejne dni spędzaliśmy głównie w lesie, dołączając do rzeszy rodaków przeczesujących runo w poszukiwaniu grzybów. Z kronikarskiego obowiązku meldujemy, że trafiały się maślaki, podgrzybki, prawdziwki, kanie i kozaki. Pomijając susz, to była kulinarna rozpusta przegryzana sylimarolem i przepijana winem!
W dzień powrotu planowaliśmy dooglądać Nakło nad Notecią. Plany były piękne, ale po drodze trafił się skansen – Muzeum Kultury Ludowej – w pobliskim Osieku nad Notecią.
No i wsiąkliśmy…
W latach 70′ była sobie w pobliżu Osieka żwirownia, w której przypadkiem natrafiono na grób skrzynkowy z kilkunastoma popielnicami. Potem się zaczęło: w czasie pięcioletnich prac archeologicznych odkryto ponad 500 pochówków, naczynia gliniane, broń i ozdoby. Spora część artefaktów wylądowała w Bydgoszczy. Początkowo na miejscu planowano wybudować rezerwat archeologiczny, ale plany poszerzyły się o część etnograficzną, która teraz dominuje. I w ten to przypadkowy sposób powstał jedyny w świecie skansen archeologiczno-etnograficzny (według informacji uzyskanej w skansenie – nie sprawdzaliśmy). Ekspozycja archeologiczna zajmuje co prawda tylko jeden budynek i można by dyskutować nad bogactwem tej ekspozycji, ale ważne, że jest. Poza tym na 13 hektarach zgromadzono drewnianą architekturę z regionu Krajny, sąsiednich Pałuk i Puszczy Noteckiej począwszy od XVIII do początków XXw. Poza chałupami, można podziwiać trzy młyny różnego typu (koźlaka, paltraka i holendra), kościół, kuźnię, tartak wraz z wyposażeniem. Ciekawostką i wielkim atutem tego skansenu jest to, że skansen żyje. Można tam spotkać nie tylko koty (W. musiał oczywiście takowego wygłaskać) ale i inną zwierzynę, rosną kwiaty i warzywa w przydomowych ogródkach a nawet można znaleźć tam obornik. Na festynach można zobaczyć jak dawniej żyła wieś, jak przygotowywano dawniej potrawy, a nawet te potrawy popróbować. Tego brakowało nam we francuskim niby-skansenie w Kerhinet Historic Village.
Czas upływał niepostrzeżenie, tym bardziej że trafiliśmy na miłą rodzinę Działkowiczów w Podróży. Chwil parę porozmawialiśmy wymieniając się doświadczeniami z tras i miejsc odwiedzonych.
Na koniec skusiliśmy się na pierogi (ruskie oraz z grzybami i kapustą) sprzedawane w skansenowej Kawiarni pod Wiatrakami (przy kasie). Podejrzewaliśmy proweniencję marketową i i odgrzewanie w mikrofali a tu się okazało, że pochodzą z lokalnej rodzinnej wytwórni „Pierożek”, a Pani prowadząca kawiarnię uczciwie je ugotowała na zapleczu. Były wyśmienite, a do tego zachwyciła nas cena – 6 zł. za 5 pierogów. Takich cen dawno nie widzieliśmy. Obkupiliśmy się na zapas.
Rzut oka na zegarek sprawił, że planowana rewizyta w Nakle nad Notecią musiała ulec odroczeniu. Urlop się skończył, a my już planujemy kolejne wizyty turystyczno-kulinarne na Kaszubach, Krajnie, Pałukach, Kociewiu i szeroko pojętych okolicach.
Osiek nad Notecią
Wpisany pod 2021, Kaszuby, Krajna, Polska, skanseny, wykopaliska
Brak komentarzy do Osiek nad Notecią
Brak komentarzy do Osiek nad Notecią
Szukaj
Kategorie
Lata
…komentarze.
- w. - Niesmak i Dziura
- Pudelek - Niesmak i Dziura
- Erynia - Niesmak i Dziura
- MT - Niesmak i Dziura
- w. - Frýdlant – pałac, zamek i browar
- Pudelek - Frýdlant – pałac, zamek i browar
- w. - Kot w skansenie i inne
- Pudelek - Kot w skansenie i inne
- w. - Kot w skansenie i inne
- MT - Kot w skansenie i inne
- w. - Żagań – miasto
- MT - Żagań – miasto
Galeria albumów
ogólne…
RODO
Przydasie
-
Nasze miejsca:
- Beskid w drewnie
- Niesmak i Dziura
- Frýdlant – pałac, zamek i browar
- Domy Przysłupowe
- Kot w skansenie i inne
- Kościół, wieża i obiad
- Pałac Książęcy w Żaganiu
- Winnica Saganum
- Żagań – miasto
- Śmietnik w Osłej
- Opactwo Lubiąż
- Zamki i kamienie
- Szybowiec i Kozy
- Osiek nad Notecią
- Wykończenie Żuław
- Pałac Runowo
- Kcynia
- Muzeum Krajny
- Kajakiem po Chocinie
- Kaszuby – powrót
- Porto Timoni
- Plażowanie
- Widoki Paleokastritsy
- Makrades i Paraskewa
- Nowa Forteca i Doukades
- Kerkyra [2]
- Kerkyra [1]
- Mon Repos
- Od grobli do twierdzy
- Achilleion
- Pantokrator i Palea Perítheia
- Od tawerny do twierdzy
- Punkty widokowe i kanał
- Klasztor, koniec i jezioro
- Kumkwaty i saliny
- Od Sinarades do Chlomos
- Wino i oliwa
- Droga na południe
- Droga do Angelokastro
- Wstęp do Korfu
- Młoszowa – pałac
- Kujawskie megality
- Złotów (… i historia)
- Złotów (… i muzeum)
- Krajna
- Arboretum w Wirtach
- Lipusz, Sominy i Płotowa dwa
- Dwa dworki i chałupa
- Most, jeziora i Bory
- Dzień lenia i spacery
- Równonoc w kręgach
- Trasa na Kaszuby
- Akwileja
- Murano
- Bazylika i trzy muzea
- Plac św. Marka i Pałac Dożów
- Jaskinie Caglieron i Vittorio Veneto
- Treviso
- Villa Foscarini Cornaro
- Chioggia
starsze w archiwum