Targowisko pod Wieżą
Z jednej strony Erynia nie może usiedzieć w domu, gdy jest trochę więcej wolnych od pracy dni, z drugiej ma zdolność do wynajdowania ciekawych miejsc. Tym razem znalazła okolice Jeleniej Góry i, jako kwaterę, Kuźnię nad Bobrem znajdującą się w w trzystuletnim domu przysłupowym, we wsi Przeździedza, w krajobrazowym parku Doliny Bobru. Wyjeżdżając w piątek po pracy dotarliśmy na miejsce około 20., nie mieliśmy więc wiele możliwości oglądania posesji, ale W. wprost oczarowały dwa wilczarze irlandzkie, które przywitały nas w przedsionku. Erynia znowu musiała go tłumaczyć z uwielbienia do psów. Dla odmiany, jej zachwyt wzbudziły nastrojowe wnętrza. Bardzo pomysłowo zgrano starą zabudowę dopasowując ją do potrzeb łazienkowo-kuchennych, zachowując przy tym urok starości. Dodatkiem były stare meble i… te psy(!), i kot też(!).
Ranek zaczął się deszczem i taaaakim śniadaniem: domowy chleb i masło, sery, wędliny, jajecznica na boczku, pesto, ajwar, świetne doprawiona sałatka, słodkie dżemy, kawa i herbata do wyboru. Gospodyni Lidka przyznała, że mieszkała ponad 20 lat w Poznaniu, a jak wiadomo – w Wielkopolsce potrafią karmić. Ze względu na porę roku, jak i aurę (deszcz padał równo), nie mieliśmy specjalnych oczekiwań, ani bliżej sprecyzowanych planów. To ostatnie sprecyzowały się, gdy Gospodarze napomknęli przy śniadaniu o targu lokalnych produktów spożywczych, odbywającym się co sobotę w pobliskim Siedlęcinie. Co się chwali pomysłodawcom, sprzedaż odbywała się pod dachem dużej stodoły, a oprócz typowych ziemniaków, jabłek, pomidorów, cebuli, pietruszki czy czosnku, w sprzedaży były również: dżemy, miody, masła (w tym klarowane z szałwią czy prawdziwkami), mleko, śmietana i sery (krowie i kozie, świeże, podpuszczkowe i wędzone), wędliny (w tym z dziczyzny) suszone lub wędzone, ciasta, zupki dyniowe i pierogi (domowej proweniencji), smarowidła (hummusy i inne) i pasztety (wegańskie też), octy owocowe, soki, syropy i nalewki, mąki i kasze gryczane, mieszanki ziółek do herbaty i przypraw, bukiety suszonych kwiatów, wieńce, a nawet ceramika, uff… Ku naszemu zdziwieniu trafiły się również tkemali i kombucha. Na środku stodoły były dwa stoły z ławami, gdzie można było spocząć i zastanowić się, co by tu jeszcze… kupić. Trochę nam to przypomniało targ rolniczy w austriackim Imbach, z tym, że było dużo mniej wycacane. Tak czy siak, na pewno tam wrócimy.
Targowisko znajduje się tuż pod Wieżą Książęcą, nic więc dziwnego, że musieliśmy tam zajrzeć. Wieża, a właściwie średniowieczny blok mieszkalny wybudowany został przypuszczalnie na początku XIV w., za czasów księcia Henryka I Jaworskiego. Na jednym z pięter zachowały się malowidła przedstawiające historię Lancelota z jeziora. Jest to jest rzadkością, gdyż w tamtych czasach królowała głównie tematyka religijna. Ponoć są to najstarsze średniowieczne świeckie malowidła w Europie. W kolejnych stuleciach obiekt wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli aż do XVIII wieku, kiedy to znalazł się w posiadaniu rodu von Schaffgotsch, w którego rękach pozostał aż do 1945 roku. Za bilet zapłaciliśmy powalającą kwotę 7zł. ode łba, i mogliśmy hulać po wszystkich piętrach. Oprócz jednego piętra, tego z malowidłami, ściany były pustawe, stanowiły więc dobre tło dla ekspozycji współczesnych obrazów i rzeźb.
Oprócz wieży, rzuciliśmy również okiem na dwa kościoły zapewne oba katolickie, choć jeden proweniencji, jak nam się zdaje, protestanckiej – nie miał dzwonnicy, za to wieżę zegarową na środku budynku. Intuicja nas nie zawiodła. Standardowo oba były zamknięte.
Wpisany pod 2019, Dolny Śląsk, fortyfikacje, muzea, Polska, sery, targowiska
Brak komentarzy do Targowisko pod Wieżą
Brak komentarzy do Targowisko pod Wieżą