browser icon
Używasz niezabezpieczonej wersji przeglądarki internetowej . Należy zaktualizować przeglądarkę!
Korzystanie z przestarzałej przeglądarki sprawia, że komputer nie jest zabezpieczony. Proszę zaktualizować przeglądarkę lub zainstaluj nowszą przeglądarkę.

Dolny Śląsk (1)

 
do albumu zdjęć

dolnośląskie widoki

Południowe rejony Dolnego Śląska, do niedawna były regionem szczycącym się gęstą siecią połączeń kolejowych. Najpierw trakcję elektryczną, jak na trasie Wrocław—Sobótka—Świdnica–Wałbrzych, wywieźli jako zdobycz wojenną, Rosjanie, a następnie, już w póżniejszym okresie, wykończyli ją komuniści – przez brak nakładów na remonty i inwestycje. Gwoździem do trumny był rozwój motoryzacji usprawiedliwiający „pilniejsze potrzeby gmin”. W efekcie, w wielu miejscach, po kolei pozostały już tylko wspomnienia ciuchci jadącej 12km/godz. (jak z Henrykowa do Ząbkowic w latach 80.), zarośnięte tory oraz malownicze mosty i wiadukty kolejowe (jak w Kamieńcu Ząbkowickim). Miasta w okolicy też wymagają rewaloryzacji. W Henrykowie powoli restauracji poddawane jest Opactwo Cystersów w którym pierwszy raz zapisano wypowiedziane po Polsku zdanie, chociaż ponoć wypowiedział je Czech.
Ziębice mają już całkiem ładnie odrestaurowany ratusz, ale boczne uliczki, z zabytkowymi budynkami czekają na gospodarza (i dobrze wydane pieniądze).
boczne uliczki Ząbkowic Śląskich

Ząbkowice Śląskie

Ząbkowicach Śląskich podobnie. Ratusz i Rynek pięknie odnowione, a niedaleko od rynku…, ale przynajmniej jest tam dosyć czysto! Dla odmiany zamek Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim straszy, a mógłby być takim pięknym: hotelem, centrum konferencyjnym, czy po prostu miejscem do życia.
Jadąc dalej mijamy niepozorne miejsce z wielką hałdą żużla po lewej. To pozostałości po jedynej w Polsce kopalni i hucie niklu i kobaltu. Wydobywano też w tej kopalni piękne chryzoprazy i opale. Ale to było dawno, dawno temu. Teraz teren ten zarastają trzydziestoletnie drzewa i niewielu już pamięta, że okolice te rodziły unikalne w Europie kamienie półszlachetne. Oprócz chryzoprazów i opali ze Szklar Ząbkowickich niedaleko od drogi z Jordanowa Śląskiego do Sobótki znajdowała się jedyna w Europie kopalnia nefrytu. Nefryt ten był piękniejszy od śmieciowatych jadeitów z Chin i znany w całej Europie od czasów neolitu.
wejście na stronę www.sleza.sobotka.net

Ślęża od strony Jordanowa Śląskiego

O Ślęży można by mówić wiele: że nazwa pochodzi od wilgoci, że woda z jej żródeł zawiera tyle magnezu…, że jest jednym z czakramów ziemi, że jest jednym z niewielu typowych kompleksów ofiolitowych, że…, że…, że… – może kiedyś więcej.
Dla W. jest to jedyne miejsce na ziemi, o którym mówi, że czuje się jak w domu, nawet gdy tylko dostrzega Ślężę na horyzoncie.
W ramach kolejnego wyskoku pojechaliśmy bardziej na zachód.
Kościół Pokoju w Jaworze

Kościół Pokoju w Jaworze


Pętelkę zwiedzania rozpoczął Jawor z jednym z trzech wybudowanych bez użycia gwoździ Ewangelickich Kościołów Pokoju. Niepozornie białobrązowy pruski mur skrywa pięknie odrestaurowane wnętrze. Perła sztuki budowlanej oczarować potrafi zarówno artystę jak i architekta – i potrafili to zaprojektować bez komputerów!!! Znowu potwierdza się twierdzenie, że „ułatwienia degenerują”.
świątynia VangKolejnym punktem programu był Bolków z dwoma zamkami: ŚwinyBolków.
Ten drugi był w znacznie lepszym stanie.
Ostatnim z etapów wycieczki był Karpacz ze świątynią Wang. Niestety, jak zwykle, Karpacz przywitał W. deszczem (zawsze to robi! – już od 30 lat). Erynii przemokło się „przy okazji”.
do albumu zdjęć

Krasnale wrocławskie


A we Wrocławiu we dnie zwiedzaliśmy ogród botaniczny na Ostrowie Tumskimogród japoński przy Hali Stulecia, by pod wieczór raz jeszcze odwiedzić jej okolice i obejrzeć pokaz fontann. Trafiliśmy również na otwarcie wyremontowanej Synagogi pod Białym Bocianem.
 
W międzyczasie polowaliśmy na krasnale.
 
poprzedni
następny

5 odpowiedzi na Dolny Śląsk (1)

 1. W.

  Trochę się zmieniło w Kamieńcu Ząbkowickim:
  http://szerokadroga.pl/palac-w-kamiencu-zabkowickim/
  trzeba tam będzie zajrzeć

 2. E

  W Kamieńcu Ząbkowickim nie ma ratusza ani rynku (odrestaurowanego bądź nie).

  • W.

   Najmocniej przepraszamy wszystkich mieszkańców Kamieńca Ząbkowickiego oraz czytelników. Nie mam pamięci do nazw i pomylił mi się przy opisie Kamieniec Ząbkowicki z Ząbkowicami Śląskimi. Poprawki już naniosłem a E. dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd.

 3. Erynia

  Nie dziwota – taka podróż w ciągu jednego dnia 😉

 4. Małgośka

  Wasz ukochany Wrocław, też zwiedziłam. Muszę sobie jeszcze na następne dni zostawić, dlatego na dzisiaj kończę, bo mnie troszkę nogi bolą. 😉 😆

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.